FINAL 4: Εύκολα στον τελικό τα κορίτσια του Ιπποκράτη & της ΑΕ ΔΙΚΑΙΟΥ (ΦΩΤΟ-ΒΙΝΤΕΟ)

0
876

ΔΕΙΤΕ ΦΩΤΟ

Χαρίκλεια Χριστοφή

Ένα πεντάλεπτο ακριβώς χρειάστηκε ο Ιπποκράτης για να «καθαρίσει» το παιχνίδι με τον Διαγόρα. Η ομάδα του Πέτρου Αργυρίου ξεκίνησε με 15-0 και κέρδισε άνετα με 55-29, παίρνοντας το εισιτήριο της πρόκρισης για τον αυριανό μεγάλο τελικό του φάιναλ-φορ των κορασίδων. Από το πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα ξεκαθάρισε ο νικητής στον πρώτο ημιτελικού του φάιναλ-φορ των κορασίδων. Η… χαωτική διαφορά ανάμεσα στις δύο ομάδες έδωσε το δικαίωμα στον Ιπποκράτη Κω να πετύχει μία πολύ εύκολη νίκη- πρόκριση. Είναι χαρακτηριστικό ότι τα κορίτσια του Πέτρου Αργυρίου πίεσαν σε όλο το γήπεδο, με τις Ροδίτισσες να κάνουν το ένα λάθος πίσω από το άλλο και με το ζόρι να περνούν το κέντρο. Όποτε γινόταν αυτό, η Αθανασοπούλου μοίραζε τάπες και έτσι το 15-0 ήταν απόλυτα φυσιολογικό με γκολ-φάουλ της Κιαπόκα. Η Μιχαλάκη πέτυχε τον πρώτο πόντο του Διαγόρα με βολή (15-1), 2.29’ πριν το τέλος του α’ δεκάλεπτου. Το σκορ έγινε 17-1, ενώ με τέσσερις πόντους της Μιχαλάκη (ήταν η μοναδική σκόρερ του Διαγόρα), το α’ δεκάλεπτο τελείωσε με 17-5. Ο Ιπποκράτης έκανε ότι ήθελε μέσα στο παρκέ, πήρε όλα τα ριμπάουντ και έδειξε γιατί θεωρείται δίκαια το φαβορί για το τρόπαιο.

Στο β’ δεκάλεπτο, ο Ιπποκράτης πίεσε ξανά, έκλεβε συνεχώς τη μπάλα και το σκορ έγινε 22-5 (13’). Η Μιχαλάκη ήταν η μοναδική σκόρερ του Διαγόρα (22-7 στο 14’), με τις Κώες να ανεβάζουν στροφές (26-7 στο 16’). Στο 18’ η Καταβαίνη έγινε η δεύτερη σκόρερ του Διαγόρα (26-9), με το ημίχρονο να τελειώνει 28-12.

Το ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου θύμισε αρκετά την αρχή του αγώνα, με τον Ιπποκράτη να πατάει γκάζι και τη διαφορά να φτάνει τους 23 πόντους (37-14 στο 25’). Μουχατζίρη και Γκοτζάι έκαναν το 42-14 (26’). Η ψαλίδα άνοιξε και στο +30 (47-17 στο 28’) με τρίποντο της Κουντουριώτη και 55-25 (στο 35’), με τον Ιπποκράτη να φτάνει εύκολα στη νίκη, χρησιμοποιώντας μάλιστα τον «πάγκο» του σε όλο το τελευταίο δεκάλεπτο.

Τα δεκάλεπτα ήταν: 17-5, 28-12 (ημ.), 47-22, 55-29

Διαιτητές: Τρουμούσης- Νικολάου

ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ ΚΩ (Αργυρίου): Γκοτζάι 14, Πασχάλη, Μουχατζίρη 5(1), Φρούντζα 1, Ντερβίση 2, Χόνδρου, Κιαπόκα 9, Κουντουριώτη 12(2), Κρητικού, Καλούδη 2, Μιλίκοβιτς 2, Αθανασοπούλου 8(2).

Γ.Σ. ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Βελούδου): Σακκή 1, Ζέκιο, Μπέρδη 2, Αργυρίου 7, Ποντικάκη, Μαυρή, Καταβαίνη 7, Μιχαλάκη 9, Πουργιαζή 2, Σούλο 1.

Σε συνεργασία με το 12sports.gr

Στον τελικό η Α.Ε Δικαίου (pics)

Μετά από έναν συγκλονιστικό σε εξέλιξη δεύτερο ημιτελικό, η Α.Ε. Δικαίου κέρδισε τον Γ.Α.Σ. Ιάλυσος με 40-39 και πήρε το εισιτήριο για τον αυριανό μεγάλο τελικό του φάιναλ-φορ, όπου θα κληθεί να αντιμετωπίσει το φαβορί της διοργάνωσης, τον Ιπποκράτη Κω. Η ομάδα του Δημήτρη Τζομάκα χαμογέλασε τελευταία σ’ ένα άκρως ισορροπημένο παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Αυτό σημαίνει ότι ο αυριανός μεγάλος τελικός θα είναι κωακή υπόθεση, ενώ είναι δεδομένο ότι ο κάτοχος του τροπαίου Γ.Α.Σ. Ιάλυσος δεν θα μπορέσει να υπερασπιστεί τον τίτλο του.
Η Α.Ε.Δ. ήταν απόλυτη κυρίαρχος στο α’ δεκάλεπτο και με αιχμή του δόρατος την Τσαούση προηγήθηκε με 16-5. Στο β’ δεκάλεπτο οι ρόλοι αντιστράφηκαν, με τις «ερυθροκίτρινες» να επιβάλλουν πλήρως το ρυθμό τους και να κάνουν επιμέρους σκορ 0-18 (!), αφήνοντας άποντες τις Κώες για μία ολόκληρη περίοδο. Η Πετσοπούλου σήκωσε στις πλάτες της, τον Γ.Α.Σ. Ιάλυσος και το 16-5 αρχικά έγινε 16-17 (15’) και στη συνέχεια 16-23, με τη ροή του αγώνα να αλλάζει εντελώς.
Η Α.Ε. Δικαίου φυσικά αντέδρασε και μετέτρεψε το 16-25 σε 26-30 (28’), βρίσκοντας λύσεις με τη Ψαρού και παίζοντας καλή άμυνα. Το 28-30 του γ’ δεκαλέπτου έγινε 33-30 με τρίποντο της Τσαούση (32’), για να ισοφαρίσει η Χούλη σε 33-33. Από κει και πέρα μόνο ντέρμπι… Με δίποντο της Πετσοπούλου το σκορ έγινε 35-37 για να πετύχει μεγάλο τρίποντο η Τσαούση (38-37). Η Σταυράκη με δύσκολη προσπάθεια έκανε το 38-39, με τον Γ.Α.Σ. Ιάλυσος να κερδίζει τη μπάλα, αλλά η Ντογκούς αστόχησε σε δίποντο, η ίδια πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και έδωσε στη Χούλη που έκανε airball σε τρίποντο. Η Χατζηκαλύμνιου αστόχησε σε δίποντο και η Χούλη στα 51’’ πάτησε τη γραμμή. Στα 45’’ η Ψαρού πέτυχε το νικητήριο καλάθι (40-39). Ακολούθησαν, άστοχο δίποντο της Ντογκούς, άστοχο λέιαπ της Παναγιωτοπούλου και λάθος της Ντογκούς για να παραμείνει το σκορ στο 40-39 και η Α.Ε. Δικαίου να πάρει το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 16-5, 16-23(ημ.), 28-30, 40-39
Α.Ε. ΔΙΚΑΙΟΥ (Τζομάκας): Πιτταρά, Δρόσου Σ. 8(2), Χατζηδαυίδ 2, Παναγιωτοπούλου 2, Χατζηκαλύμνιου 2, Τσαούση 14(2), Ψαρού 12.
Γ.Α.Σ. ΙΑΛΥΣΟΣ (Μαρκάκης): Ντογκούς 3, Χούλη 12(1), Πετσοπούλου Ε. 16, Σταυράκη 2, Ασπρούδη, Ζουμπά, Βελή 6.

ΒΙΝΤΕΟ: giafkasports.gr