ΝΟΚ ΠΡΩΤΕΑΣ: Υψηλές επιδόσεις και 7 νέα πανελλήνια ρεκόρ στο Κύπελλο Ναυαγοσωστικής Ελλάδος 2022

0
927

Επέστρεψε  σήμερα ο Πρωτέας Ναυταθλητικός Ομιλος Καλύμνου, ο οποίος  συμμετείχε στο Κύπελλο Ναυαγοσωστικής Ελλάδος 2022, το οποίο πραγματοποιήθηκε στις 9 Οκτωβρίου 2022 στο κολυμβητήριο του Αθλητικού Ναυτικού Ομίλου Γλυφάδας.

Η συγκομιδή των αθλητών του Πρωτέα ήταν 20 Χρυσά, 7 Ασημένια και 13 Χάλκινα μετάλλια ενώ σημειώθηκαν και 7 Νέα Πανελλήνια Ρεκόρ!

Αναλυτικά αποτελέσματα:

• 50μ Κολύμβηση με εμπόδια

Κορίτσια 13-15:1η Θέση Καραμπά Μελίνα με Νέο Πανελλήνιο Ρεκόρ.

Γυναίκες  18-29:1η Θέση Σταματελοπούλου Ελένη με Νέο Πανελλήνιο Ρεκόρ.

Βετεράνοι 50-59:1η Θέση Καραμπάς Αριστείδης με Νέο Πανελλήνιο Ρεκόρ.

• 4Χ50 Σκυταλοδρομία κολύμβησης με εμπόδια

Ανδρες:1η Θέση με Νέο Πανελλήνιο Ρεκόρ2.07.35 με τους Κενενούνη Γιάννη, Γλυνάτση Μιχάλη, Ζωγραφάκη Μάμμα, Γλυνάτση Βασίλειο.

Στην περυσινή διοργάνωση η  αποστολή του Πρωτέα είχε σημειώσει Πανελλήνιο Ρεκόρ με χρόνο 2.18.46, το οποίο καταρρίφθηκε από την  αποστολή του Πανεπιστημίου στην Αγγλία τον Μάρτη του 2022, με προπονητή τον Μιχάλη Γλυνάτση  με χρόνο 2.15.96.

Γυναίκες:3η Θέση Λόλια Μαρία, Σταματελοπούλου Ελένη, Σαλονικίδη Μιχαέλα, Καραμπά Μελίνα.

• 100μ Ρυμούλκηση ανδρείκελου με πέδιλα

Αγόρια  16-17:1η Θέση Κενενούνης Γιάννης.

Ανδρες 18-29:1η Θέση Γλυνάτσης Βασίλειος.

Βετεράνοι 30-39: 1η Θέση Γλυνάτσης Μιχάλης με Νέο Πανελλήνιο Ρεκόρ.

• 100μ Μεταφορά ανδρείκελου με πέδιλα

OPEN Ανδρών:1η Θέση Ζωγραφάκης Μ και 6η Θέση Καραμπάς Α.

OPEN Γυναικών: 2η Θέση Λόλια Μαρία με Νέο Πανελλήνιο Ρεκόρ κοριτσιών  16-17 (1.24.67) το οποίο κατείχε από την περσινή διοργάνωση η  Χριστίνα Εργά, επίσης του Πρωτέα,  με χρόνο 1.37.54.

• 4Χ25 Σκυταλοδρομία μεταφοράς ανδρείκελου

1η Θέση, για 3η συνεχόμενη χρονιά, με  Νέο Πανελλήνιο Ρεκόρ 1.36.37 με τους  Ζωγραφάκη,  Γλυνάτση Μ, Κενενούνη Γλυνάτση Β. Η περυσινή αποστολή του Πρωτέα με τους (Γλυνάτση Μ, Κελεμπέση, Γλυνάτση Β, Κενενούνη) είχε σημειώσει Πανελλήνιο Ρεκόρ με χρόνο 1.46.49

3η Θέση κατέλαβαν οι Καραμπά Μελίνα, Σαλονικίδη Μιχαέλα, Σταματελοπούλου Ελένη, Λόλια Μαρία.

• 4Χ50 Μικτή σκυταλοδρομία

Ανδρες:1η Θέση με τους Γλυνάτση Β, Κενενούνη, Ζωγραφάκη,  Γλυνάτση Μ.

Γυναίκες : 2η Θέση με τις Σαλονικίδη Μ, Σταματελοπούλου Ε, Καραμπά Μ, Λόλια Μ. με μόλις 0.03 δέκατα του δευτερολέπτου από την 1η ομάδα.

Είναι αξιοσημείωτο ότι για  πρώτη φορά φέτος στο κύπελο του αθλήματος που  σώζει ζωές, εντάχθηκαν αγωνίσματα ΚΑΡΠΑ, στα οποία  οι αθλητές του Πρωτέα Ν. Ο. Κ. διέπρεψαν.

Στην κατηγορία των ανήλικων αθλητών που παρέχουν ΚΑΡΠΑ σε ενήλικο θύμα την 1η θέση κατέλαβε ο Κενενούνης Γιάννης και την 2η Θέση η Σαλονικίδη Μιχαέλα.

Στην κατηγορία των ανήλικων αθλητών που παρέχουν ΚΑΡΠΑ σε ανήλικο θύμα το Χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Λόλια Μαρία.

Στην κατηγορία των ενηλίκων αθλητών που παρέχουν ΚΑΡΠΑ σε ενήλικο θύμα την 3η Θέση κατέλαβε ο Γλυνάτσης Μιχάλης.

Στην κατηγορία των ενηλίκων αθλητών που παρέχουν ΚΑΡΠΑ σε ανήλικο θύμα την 3η Θέση κατέλαβε ο Γλυνάτσης Βασίλης.

Η διοίκηση του ΠΡΩΤΕΑ συγχαίρει τον προπονητή Μιχάλη Γλυνάτση για την άρτια προετοιμασία της ομάδας, για την σταθερά εξαιρετική εμφάνιση και τους αθλητές για τις  άριστες  επιδόσεις τους.