Επική πρόκριση του Ολυμπιακού στο Final-4 της Euroleague – Κέρδισε 63-59 μέσα στη Βαρκελώνη – Βίντεο, φωτογραφίες

0
6566

Ο Ολυμπιακός, σ’ ένα απίστευτα ψυχοφθόρο παιχνίδι, ήταν πίσω στο σκορ κόντρα στη Μπαρτσελόνα μέχρι το 35′, αλλά μ’ ένα… μαγικό τελευταίο πεντάλεπτο πήρε τη νίκη και το εισιτήριο για το Βερολίνο, όπου θα αντιμετωπίσει τη Ρεάλ στον ημιτελικό

Ο Ολυμπιακός είναι η ομάδα των θαυμάτων και κατάφερε ένα ακόμη. Νίκησε την Μπαρτσελόνα εκτός έδρας σε Game 5 με 59-63 και πήρε το εισιτήριο για το τρίτο διαδοχικό Final Four της Euroleague.

Το παιχνίδι είχε τρομερή ένταση, το άγχος για το αποτέλεσμα δεν επέτρεπε στους παίκτες να ξεδιπλώσουν τις ικανότητές τους και τα πάντα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες. Και οι λεπτομέρειες αρέσουν στον Ολυμπιακό που είδε στην τελευταία περίοδο να «κλειδώνει» τον αντίπαλο με την άμυνα του και τους «μπαρουτοκαπνισμένους» Μιλουτίνοφ, Παπανικολάου και ΜακΚίσικ να κουβαλάνε την ομάδα στο Βερολίνο.

FC Barcelona-Olympiacos | FINAL SEAT TAKEN Playoffs Game 5 | 2023-24 Turkish Airlines EuroLeague

Το παιχνίδι ξεκίνησε με μπόλικο άγχος τον οποίο δεν πρόσφερε καμία ποιότητα. Ο Ολυμπιακός δυσκολευόταν απίστευτα στην επίθεση του με αποτέλεσμα να σκοράρει με το σταγονόμετρο παίρνοντας βιαστικές επιλογές ή κάνοντας λάθη. Στην άλλη πλευρά μπορεί να ήταν καλός αμυντικά, αλλά ο Λαπροβίτολα με 8 πόντους έκανε το 8-2 (7’) για τη Μπαρτσελόνα. Μετά την πρώτη διακοπή ήρθε ένα τρίποντο του Παπανικολάου, η είσοδο του Μιλουτίνοφ βελτίωσε τη δουλειά στο ριμπάουντ και έτσι η εναρκτήρια περίοδος ολοκληρώθηκε με 12-9.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Πετρούσεφ να κάνει λάθος και τους Ενρανγκόμεθ, Πάρκερ να σκοράρουν από κοντινή απόσταση ανεβάζοντας τη διαφορά στους 9 πόντους (18-9, 12’). Το τάιμ άουτ του Μπαρτζώκα πρόσφερε ορισμένες λύσεις, αλλά τα ποσοστά των «ερυθρόλευκων» όλο και έπεφταν. Το καλό για αυτούς ήταν πως η άμυνα παρέμενε σε ικανοποιητικό επίπεδο και δεν επέτρεπε στην Μπαρτσελόνα να ξεφύγει (22-17, 16’). Ο Ολυμπιακός με τον Μιλουτίνοφ να είναι ο κορυφαίος παίκτης του κατάφερε να βρει τις λύσεις που χρειάζονταν (25-21, 18’).

Το τρίτο δεκάλεπτο είχε ακριβώς την ίδια εικόνα με τα δύο προηγούμενα. Οι παίκτες των δύο ομάδων επιδίδονταν σε διαγωνισμό αστοχίας, αφού το άγχος και η πίεση που αισθάνονταν δεν τους επέτρεπε να σκοράρουν (31-30, 24’). Σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι βρήκαν έναν αιφνιδιασμό κι ένα εύστοχο τρίποντο με αποτέλεσμα να ξεφύγουν με 38-30 (25’), όμως ο Γουόκαπ βρήκε στόχο από τα 6.75 και με 4 πόντους του Πετρούσεφ το σκορ μετατράπηκε γρήγορα σε 38-36 (27’). Λίγο πριν το φινάλε ο Παπανικολάου ισοφάρισε στους 40 πόντους και μάλιστα Πετρούσεφ και Γκος έχασαν την ευκαιρία να βάλουν μπροστά την ομάδα τους.

Ο Ολυμπιακός έχασε νέα ευκαιρία να προηγηθεί νωρίς στο τελευταίο δεκάλεπτο και ο Έρνανγκόμεθ με τον Λαπροβίτολα τον τιμώρησε για το 47-42 (33’). Οι Πειραιώτες όμως ήταν αποφασισμένοι να εξαντλήσουν κάθε πιθανότητα που έχουν και παρά την συνεχή αστοχία τους σε τρίποντα και βολές όχι μόνο πλησίασαν αλλά με τρίποντο του ΜακΚίσικ πήραν για πρώτη φορά προβάδισμα (47-49, 35’).

Όσο κυλούσε ο χρόνος πλησιάζοντας στο φινάλε το καλάθι «μίκραινε» κι άλλο για τις ομάδες κι έτσι το νέο τρίποντο του «Σακ» μαζί με έναν δικό του αιφνιδιασμό έκαναν το 49-54 (38’).

Οι καλές άμυνες συνεχίζονταν, η Μπαρτσελόνα είχε μπόλικη πίεση στους ώμους της και το νέο τρίποντο του Παπανικολάου έκανε το 49-57 (38’).

Οι παίκτες του Γκριμάου προσπάθησαν για μία τελευταία αντεπίθεση μείωσαν σε 54-57, αλλά ο ΜακΚίσικ έκλεψε τη μπάλα από τον Λαπροβίτολα και ο Μιλουτίνοφ κάρφωσε για το 54-59.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Το παιχνίδι δεν είχε ποιότητα, αλλά είχε καρδιά και σε τέτοια ματς ο Ολυμπιακός επικρατεί. Με το σκορ στο 47-42 και 7 λεπτά για τη λήξη ο ΜακΚίσικ μαζί με τον Παπανικολάου ευστόχησαν τρεις φορές από τα 6.75, η άμυνα υποχρέωνε τους παίκτες του Γκριμάου σε λάθη και ένα δίλεπτο πριν το τέλος έγινε το 49-57.