ΒΙΝΤΕΟ: Χάνει τη 2η θέση ο Ιπποκράτης… Ηττήθηκε 77-63 από τον Διαγόρα Δρυοπιδέων

0
598

Χάνει τη 2η θέση ο Ιπποκράτης

Οι Κώοι ηττήθηκαν με 77-63 από τον Διαγόρα Δρυοπιδέων και απώλεσαν το +7 του πρώτου αγώνα… Τρεις νίκες περισσότερες στις εναπομείνασες οκτώ αγωνιστικές θέλει πλέον η ομάδα του Χάρη Κουλουριώτη για να ανέβει στην Α2!

Ήττα με διπλή σημασία που τον απομακρύνει από τη δεύτερη προνομιούχο θέση γνώρισε ο Ιπποκράτης στο Αιγάλεω από τον Διαγόρα Δρυοπιδέων. Οι Κώοι ηττήθηκαν με 77-63 από τους καλύτερους γηπεδούχους και μάλιστα έχασαν και τη διαφορά των επτά πόντων που είχαν κερδίσει στον α’ γύρο (στην παράταση) στην Κω. Αυτό σημαίνει ότι η ομάδα του Χάρη Κουλουριώτη θα πρέπει να πετύχει τρεις νίκες περισσότερες από τον Διαγόρα Δρυοπιδέων, αφού ακόμη και η ισοβαθμία δεν ευνοεί τον Ιπποκράτη. Οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, ξέφυγαν ακόμη και με +15 (61-46), ο Ιπποκράτης επέστρεψε με τον Τσακαλέρη (66-61 στο 36’), αλλά στο φινάλε τα έκανε όλα λάθος και με επιμέρους σκορ 11-2, οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη και τη διαφορά.
Η ομάδα του Σπύρου Σαμόλη προηγήθηκε με 15-9, ενώ ανέβασε στροφές και έκλεισε το α’ δεκάλεπτο με 21-11. Ο Ιπποκράτης επανήλθε και μείωσε σε 23-18, αλλά ο Διαγόρας Δρυοπιδέων βρήκε τις λύσεις και παίζοντας καλή άμυνα ξέφυγε με 31-20. Οι Κώοι όμως αντέδρασαν και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου ροκάνισαν τη διαφορά στο 33-28. Στο β’ ημίχρονο οι γηπεδούχοι με τρίποντο του Πέττα έκαναν το 47-37, ενώ ξέφυγαν τρεις φορές με +15 (55-40, 61-46 και 63-48.). Εκεί που πίστεψαν οι γηπεδούχοι ότι θα έπαιρναν εύκολα τη νίκη, ο Ιπποκράτης με τον εξαιρετικό Τσακαλέρη μείωσε αρχικά σε 65-58 και στη συνέχεια σε 66-61 με τρίποντο του Ονάσογλου στο 36’, προκαλώντας ταχυπαλμία στην… κερκίδα. Στο σημείο εκείνο όμως οι Κώοι έπαθαν μπλακ-άουτ. Κατιάκος και Πέττας οδήγησαν σ’ ένα απίστευτο σερί 11-2 τον Διαγόρα στα τελευταία τέσσερα λεπτά. Οι κακές επιλογές και τα συνεχόμενα λάθη, έδωσαν το δικαίωμα στους Αθηναίους να βγάζουν μόνο αιφινιδιασμούς και να σκοράρουν εύκολα, παίρνοντας τη νίκη και τη διαφορά και κάνοντας το πιο σημαντικό βήμα για την άνοδο τους στην Α2 Κατηγορία. Ο Ιπποκράτης θα προσπαθήσει μέχρι το τέλος και αν δεν τα καταφέρει θα επιδιώξει να τερματίσει τρίτος, παίζοντας μπαράζ στο ενδεχόμενο να αδειάσουν θέσεις στην Α2 και να πάρει το εισιτήριο. Από τους γηπεδούχους εξαιρετική παρουσία είχαν οι Πέττας και Κατιάκος και από τον Ιπποκράτη ο Τσακαλέρης.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 21-11, 33-28(ημ.), 59-44, 77-63
Διαιτητές: Κυριακόπουλος- Λιότσος
ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΔΡΥΟΠΙΔΕΩΝ (Σαμόλης): Κουκάς 9(1), Λυκογιάννης 5, Καραλής 8(2), Κωνσταντώνης, Πέττας 29(2), Μαυροειδάκος 1, Καρασταμάτης 3, Παπαδολιάς 2, Κατιάκος 18, Καραβανάς 2,
ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ ΚΩ (Κουλουριώτης): Κουμπούρας 11, Τρύπας 2, Ονάσογλου 14(2), Σκούφης 3(1), Καταβαίνης, Ασημακόπουλος 4, Λεκάκης, Χαρίσης 4, Τσακαλέρης 25(1).

ΒΙΝΤΕΟ από: giafkasports.gr

Πηγή: 12sports.gr

Live Streaming το Final-4 των νεανίδων

Άνετη πρόκριση για Γ.Α.Σ. Ιάλυσος!

Final-4

Οι νεανίδες του Γ.Α.Σ. Ιάλυσος κέρδισαν εύκολα το διοργανωτή Ιπποκράτη Κω (42-26) και προκρίθηκαν στον αυριανό μεγάλο τελικό του φάιναλ-φορ!

Χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα ο Γ.Α.Σ. Ιάλυσος κέρδισε στον πρώτο ημιτελικό το διοργανωτή του φάιναλ-φορ Ιπποκράτη Κω με 42-26 και πήρε το εισιτήριο της πρόκρισης για τον αυριανό τελικό. Όπως μαρτυρά και το τελικό σκορ, η ποιότητα του μπάσκετ έμεινε σε χαμηλά επίπεδα στο κλειστό της Κω, με την ομάδα της Μαρίας Λαού να είναι καλύτερη και να φτάνει άνετα στην επικράτηση. Από την αρχή του αγώνα, οι «ερυθροκίτρινες» ήταν καλύτερες και προηγήθηκαν με 6-0. Ο Ιπποκράτης πέτυχε το πρώτο του καλάθι στο 8’ (6-2), ενώ λίγο αργότερα και με το σκορ στο 8-4 τραυματίστηκε και αποχώρησε η Αθανασοπούλου, η οποία επέστρεψε στο παρκέ στο 16’. Ο Γ.Α.Σ. Ιάλυσος είχε σταθερά το προβάδισμα, σ’ ένα παιχνίδι όπου τα λάθη εκατέρωθεν και η αστοχία είχαν την τιμητική τους. Οι Ροδίτισσες ξέφυγαν με διψήφιο αριθμό (16-6), ενώ το ημίχρονο τελείωσε με +13 (21-8). Στο β’ ημίχρονο η ομάδα του Πέτρου Αργυρίου μείωσε σε 21-11 (13’) και 23-14, αλλά με τρίποντο της Χατζηδαβιτίδη, ο Γ.Α.Σ. Ιάλυσος επανέφερε την τάξη (26-14 στο 27’). Οι «ερυθροκίτρινες» σταθερά είχαν μία διψήφια διαφορά (30-18 στο 31’), ενώ η μέγιστη τιμή που πήραν ήταν το +16 και συγκεκριμένα το 40-24 στο 37’ και το τελικό σκορ (42-26).
Τα δεκάλεπτα ήταν: 8-4, 21-8(ημ.), 28-18, 42-26
Διαιτητές: Γιακουμής- Βλάσσης
Γ.Α.Σ. ΙΑΛΥΣΟΣ (Λαού): Δανελλάκη 13(1), Βόλα 4, Χούλη 5, Ρούσου 10, Στεφανίδη, Πούπα, Χατζηδαβιτίδη 5(1), Αμπαζάι 1, Βελή, Ντέτσκα 2, Λιαμή 2.
ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ ΚΩ (Αργυρίου): Γκοτζάι, Χατζηστέργου, Μιλίκοβιτς, Κουτρέτση Ξ., Κουτρέτση Ε., Νικηταρά 9, Κουτρέτση Μ. 15, Αθανασοπούλου 2, Γιαλλούση.

Παρακολουθήστε σε Live Streaming απ’ το giafkasports.gr το final-4 των νεανίδων που διεξάγεται Σάββατο και Κυριακή στο Κλειστό γυμναστήριο Κω με διοργανωτή τον Ιπποκράτη.