Ε.Φ.Α.Ο Ζωγράφου – Ιπποκράτης Casa Cook Hotel 68-63 – Πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε ο Ιπποκράτης

0
561

Έχει… θέμα μακριά από την Κω!

Ο Ιπποκράτης Κω γνώρισε νέα ήττα μακριά από την έδρα του χάνοντας αυτή τη φορά στου Ζωγράφου από τον Ε.Φ.Α.Ο.Ζ. με 68-63!

Μακριά από την Κω έχει… θέμα! Ο Ιπποκράτης Κω αν και βρέθηκε να προηγείται με +9 στο ημίχρονο, γνώρισε μία ακόμη ήττα μακριά από την έδρα του χάνοντας με 68-63 από τον Ε.Φ.Α.Ο.Ζ. και χάνοντας πολύτιμο έδαφος στη μεγάλη κούρσα της Β’ Εθνικής (όμιλος νότου). Οι Κώοι έχασαν «χρυσή» ευκαιρία να πετύχουν το δεύτερο τους «διπλό», αν και προηγήθηκαν με 62-63, αλλά τελικά έχασαν ένα παιχνίδι που κάλλιστα θα μπορούσαν να είχαν πάρει. Οι γηπεδούχοι στα κρίσιμα σημεία έκαναν σερί 6-0 και πήραν μία σπουδαία νίκη, με την πλέον ισοβαθμούν με τον Ιπποκράτη που έχει επίσης ρεκόρ 4-4! Το ξεκίνημα για την ομάδα του Χάρη Κουλουριώτη ήταν ιδανικό, αφού προηγήθηκε με 0-7 στο 4’ και 7-11 στο 8’. Οι γηπεδούχοι πλησίασαν σε 14-15 στο α’ δεκάλεπτο, αλλά οι Κώοι είχαν σταθερά το προβάδισμα, βρίσκοντας λύσεις και παίζοντας καλή άμυνα (18-23 στο 15’). Μάλιστα στο τελευταίο τρίλεπτο της β’ περιόδου, η ομάδα ξέφυγε με +9 (24-33) και έκλεισε το ημίχρονο με 26-35. Στο γ’ δεκάλεπτο του προηγούμενου αγώνα με τον Διαγόρα Δρυοπιδέων, ο Ιπποκράτης «γύρισε» το παιχνίδι, ωστόσο αυτή τη φορά βρέθηκε στην αντίθετη θέση. Οι γηπεδούχοι πίεσαν στην άμυνα τους και ανάγκασαν σε πολλά λάθη τους παίκτες του Ιπποκράτη. Το 34-41 (23’) έγινε 47-47 (28’), με τη ψυχολογία να αλλάζει στρατόπεδο και τον Ε.Φ.Α.Ο.Ζ. να προηγείται με 52-50 στο 30’. Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε συγκλονιστική εξέλιξη, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 57-59 στο 33’ και 62-63 στο 37’. Ο Ιπποκράτης όμως έμεινε άποντος για τρία λεπτά, ενώ ο Σαμοθράκης με 2/2 βολές έδωσε προβάδισμα στον Ε.Φ.Α.Ο.Ζ. (64-63). Με δίποντο ο Γκαβασιάδης και δύο βολές ο Εμμανουηλίδης έδωσαν τη χαριστική βολή στον Ιπποκράτη, που δεν μπόρεσε να σκοράρει σε καμία από τις επιθέσεις του.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 14-15, 26-35(ημ.), 52-50, 68-63
Διαιτητές: Κοτσιμπός- Κυριακόπουλος
Ε.Φ.Α.Ο.Ζ. (Ζήβας): Παπαφλωράτος, Εμμανουηλίδης 7(1), Γκαβασιάδης 7, Κοψιάς, Γρατσιάτος 11(3), Αλεξανδρόπουλος 2, Σαμοθράκης 9, Σαρλής 4, Στάθης 2, Τσιτσιγιάννης 7, Υφαντής 11(3), Παπαρέγγας 8(1).
ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ ΚΩ (Κουλουριώτης): Κουμπούρας 13, Τρύπας 4(1), Ονάσογλου 12(2), Σκούφης 9(1), Παπαδημητρίου, Ασημακόπουλος 8(2), Λεκάκης 8, Χαρίσης 5, Τσακαλέρης 4.

15:00 Ε.Φ.Α.Ο. Ζωγράφου – Ιπποκράτης Casa Cook Hotel

4′ 0-7, 8′ 7-11, 10′ 14-15

12′ 18-20, 15′ 18-23, 18′ 24-28, 19′ 24-33, 20′ 26-35

24′ 34-41, 28′ 47-47, 30′ 52-50

33′ 57-59, 37′ 62-63, 38:30 62-63, 39:09 66-63, 40′ 68-63