Ήττα στο Κορωπί για τον Ιπποκράτη Casa Cook Hotel με 75-69

0
298

Μακριά από τον καλό του εαυτό ο Ιπποκράτης Κω ηττήθηκε με  από το ουραγό Κορωπί, το οποίο πέτυχε την πρώτη του νίκη στον όμιλο νότου της Β’ Εθνικής. Η ομάδα του Χάρη Κουλουριώτη δεν είχε καμία σχέση με την εικόνα που έδειξε την περασμένη Κυριακή στο ντέρμπι με τον Τρίτωνα και ειδικά στο α’ ημίχρονο αντιμετώπισε πολλά αμυντικά προβλήματα. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ και τελικά το Κορωπί να δείχνει ότι θέλει περισσότερο τη νίκη.

Στο α’ δεκάλεπτο, οι Κώοι είχαν καλή παρουσία και μετέτρεψαν το 9-10 σε… 9-16 (6’). Το Κορωπί βρήκε τις λύσεις και πλησίασε σε 17-22 (8’) για να κλείσει το α’ δεκάλεπτο με 20-24. Η κακή αμυντική παρουσία του Ιπποκράτη συνεχίστηκε και στη β’ περίοδο, με τους γηπεδούχους να πλησιάζουν σε 27-28 (13’) και 35-36 (16’).

Μάλιστα ο Γ.Σ. Κορωπίου προσπέρασε με 43-40 στο ημίχρονο χτυπώντας το «καμπανάκι» στους Κώους. Το γ’ δεκάλεπτο ήταν απόλυτα ισορροπημένο (51-47 στο 25’ και 52-52 στο 27’), ενώ στο φινάλε το Κορωπί είχε σταθερά ένα μικρό προβάδισμα (65-61 στο 34’, 68-64 στο 38’) και τελικά πήρε τη νίκη απέναντι στον Ιπποκράτη, ο οποίος εκτός έδρας παρουσιάζει αδυναμίες, τις οποίες καλείται να ξεπεράσει.

Τα δεκάλεπτα ήταν: 20-24, 43-40(ημ.), 56-55, 75-69

Διαιτητές: Ρίζος- Μαγκαφάς

Κορωπί (Ρουμελιώτης): Δενδρινός 11(3), Μπουρδάνος 14(2), Γκοντόπουλος 12(2), Σερέτης, Αγορής 8(2), Σιμιτζής 3(1) , Σπανός 12(3), Μαλτέσιος 11, Γκίνης 4, Πετς.

Ιπποκράτης Κω (Κουλουριώτης): Κουμπούρας 21(1), Τρύπας , Ονάσογλου 11(1), Σκούφης , Παπαδημητρίου , Τσακαλέρης 5, Ασημακόπουλος 16(1), Λεκάκης 2, Χαρίσης 14.