Χαρίκλεια Χριστοφή![](http://www.aegeanews.gr/wp-content/uploads/2018/07/Στιγμιότυπο-από-2018-07-19-04-49-26.png)
Ξεκίνησαν σήμερα Κυριακή, οι εκδηλώσεις που είναι αφιερωμένες στην οικογένεια, από την Αστική εταιρεία «ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ» σε συνεργασία με την Ιερά Μητρόπολη Κώου και Νισύρου και τον Σύλλογο Πολυτέκνων Κω -Νισύρου .
Μια πρωτοβουλία που έρχεται να τιμήσει την Οικογένεια και για αυτό αποφασίσθηκε η ανακήρυξη του μήνα Γενάρη του 2023 να είναι αφιερωμένος στην Οικογένεια με σειρά εκδηλώσεων.
Στη σημερινή εκδήλωση στο Χάνι, πραγματοποιήθηκε η παρουσίαση του βιβλίου της Χρύσας Αλεξάκη με τίτλο » Η ΣΚΑΚΙΕΡΑ ΕΝΟΣ ΓΑΜΟΥ» , με μια δημόσια συζήτηση για τον Γάμο και την Πατρότητα.
Την εκδήλωση χαιρέτισε ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Κωου και Νισύρου, ο δήμαρχος Κω Θεοδόσης Νικηταράς, η πρόεδρος του συλλόγου πολυτέκνων κ.Δροσου,, με ομιιλητές, τον συγγραφέα, Δρ Αθανάσιο Μουστάκη, ο Δρ Δημήτριο Κ. Γερουκαλης, ιατρός ψυχίατρος καιξ φυσικά τη συγγραφέα κ.Αλεξακη.
Την εκδήλωση συντόνιζε η κυρία Διονυσία Τελλή Τσιμισίρη, Πρόεδρος Δ.Σ.Κω και Δ.Σ.Α.Ε
Ακολουθούν οι κάτωθι εκδηλώσεις:
Κυριακή, 15 Ιανουαρίου, 2023, ώρα 6μ.μ., αίθουσα πρ.Εβραϊκής Συναγωγής.
Εκδήλωση, δημόσια συζήτηση με θέμα Οικογένεια, Εφηβεία, Βία. Ομιλητές η κυρία Άντα Καφασαρη, Επιμελήτρια Ανηλίκων και ο Δρ Δημήτριος Κ.Γερουκαλης, ιατρός ψυχίατρος. Συντονιστής ο κύριος Νικηφόρος Φαρκωνας, κοινωνιολόγος.
Παρασκευή, 20 Ιανουαρίου, 2023, ώρα 6μ.μ., αίθουσα ΧΑΝΙ.
Εγκαίνια εκθεσης Αγιογραφιας παιδιών πολύτεκνων οικογενειών, με τίτλο ΠΡΟΣΕΓΓΙΖΟΝΤΑΣ ΤΟ ΙΕΡΟ.
Η έκθεση θα παραμείνει ανοικτή για το κοινό Σάββατο, 21 Ιανουαρίου και Κυριακή, 22 Ιανουαρίου.