ΑΣ ΕΣΠΕΡΟΣ Κω: Μετά τη μεγάλη σημερινή νίκη επί του ΟΦΗ, οι παίδες μας αντιμετωπίζουν την ΑΕΚ που γιορτάζει τα 100 χρόνια από την ίδρυσή της

0
2975

Μετά τη μεγάλη σημερινή νίκη επί του ΟΦΗ, οι παίδες μας αντιμετωπίζουν την ΑΕΚ στο έτος που γιορτάζει τα 100 χρόνια από την ίδρυσή της.

Στο γήπεδο «Ανδρέας Μελιγδής» του Promitheas Park, την Παρασκευή 09:15 αντιμετωπίζουν τους παίδες της ΑΕΚ, οι οποίοι είναι αήττητη (12-0) στο όμιλο τους στην ΕΣΚΑ.

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι τη δεύτερη μέρα του τουρνουά Παίδων Promitheas Park Tournaments «Ανδρέας Μελιγδής «, η ομάδα μας επικράτησε του ΟΦΗ με 51-53.

Παρότι δεν μπήκαν δυνατά οι παίδες μας στο ξεκίνημα του αγώνα (13-4), σταδιακά ισορρόπησαν το παιχνίδι στο τέλος του 1ου δεκάλεπτου (17-14).
Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον ΟΦΗ να προηγείται (26-21).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίδες μας ήταν εμφανώς βελτιωμένοι με σημείο αναφοράς την άμυνα, ξέφυγαν στο σκορ με 42-50, κάνοντας επί μέρους σκορ 0-14 στις αρχές του 4ου δεκάλεπτου.

Στα τελευταία 2 λεπτά προσπάθησε η αντίπαλη ομάδα να ανατρέψει το σκορ, όμως οι αθλητές μας διατήρησαν το προβάδισμα και πανηγύρισαν μια μεγάλη νίκη.

ΟΦΗ – Έσπερος Κω
Δεκάλεπτα 17-14, 26-21 (ημ) 39-36, 51-53

ΟΦΗ
(Ασβεστάς – Πετεινός) :
Μανουσάκης 10(3), Φοδελιανάκης 5(1), Κουκουλάκης 7, Ζαμπετάκης 2, Σφακιανάκης 9(1), Πατεράκης 5(1), Πετεινός 5(1), Σφυρινάκης , Χωματάς 5(1),Δάνδαλης 3(1), Γκεορκάτζε

Έσπερος Κω
(Χατζηστεργος – Καπλανιδης):
Ποταμιάνος, Δρεττάκης , Χατζηστέργος Π., Τασούλης , Σπατιώτης 3, Χλαπάνης 27(1), Χατζηστεργος Θ., Λαουμζής 3(1), Πουλιού 3, Παπαχρόνης, Βελισσαρίου, Χότζα 11(1), Χατζηστέργος Μ. 6(2)

Για την 3η αγωνιστική του τουρνουά Παίδων Promitheas Park Tournaments Ανδρέας Μελιγδής, η ομάδα μας θα αντιμετωπίσει την ΑΕΚ (Παρασκευή 05.01.24, 09:15) PROMITHEAS PARK γήπεδο «Ανδρέας Μελιγδής»)