Σάρωσε τα μετάλλια και τα ρεκόρ η Ελλάδα με Κ. Χατζηεμμανουήλ και Ι. Φαναρτζή στο Βαλκανικό βετεράνων στη Σλοβενία (pics)

0
4740

Με μία βαλίτσα γεμάτη μετάλλια επέστρεψε από την Σλοβενία η Εθνική μας ομάδα στίβου βετεράνων, η οποία σ υμμετείχε στο Βαλκανικό πρωτάθλημα μάστερς που φιλοξενήθηκε στο Νόβο Μέστο το περασμένο σαββατοκύριακο.

Και αυτή τη φορά η Ελλάδα συμμετείχε με πολλούς αθλητές και αθλήτριες και σάρωσε τα μετάλλια. Πιο συγκεκριμένα κατέκτησε συνολικά 42 χρυσά, 15 ασημένια και 10 χάλκινα μετάλλια, ενώ και οι επιδόσεις που σημειώθηκαν ήταν πάρα πολύ καλές.

Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός ότι αρκετοί Έλληνες αθλητές και αθλήτριες σημείωσαν νέα Βαλκανικά ρεκόρ. Πιο συγκεκριμένα η Μάγδα Ροϊλίδου στην κατηγορία F70 σημείωσε ρεκόρ στη σφαιροβολία με 10.09 (το προηγούμενο ανήκε στην Χαραλαμπίεβα με 9.38μ.). Η ίδια αθλήτρια σημείωσε ρεκόρ και στον ακοντισμό με 21.55μ. (το προηγούμενο ήταν 20.62 και ανήκε στην Ιβάνοβα).

 

Σάρωσε τα μετάλλια και τα ρεκόρ η Ελλάδα στο Βαλκανικό βετεράνων (pics)

Η Μαρία Μουρατίδου από την πλευρά της, στην κατηγορία F55 σημείωσε βαλκανικό ρεκόρ στα 60μ. εμπ. με 10.45 (το προηγούμενο ήταν 11.47 και ανήκε στην Γκρίτζ) και στα 60μ. με 8.79 (9.46 το προηγούμενο και ανήκε στην Γκράιτζ).

Στου άνδρες ο Παντελής Χρυσοχόος σημείωσε τρία βαλκανικά ρεκόρ στην κατηγορία Μ70! Στο τριπλούν με άλμα στα 9.61μ. (το προηγούμενο 9.53 από τον Γκουναφέρ), στο μήκος με 4.37μ. (4.35μ. το προηγούμενο από τον Παπαδόπουλο) και στα 400. με 70.96 (ο Γκρουντέφ είχε 72.89). Τέλος ο Κωνσταντίνος Χατζηεμμανουήλ στην κατηγορία Μ90 σημείωσε ρεκόρ στο μήκος με 1.91 ισοφαρίζοντας ουσιαστικά το δικό του ρεκόρ.

Αναλυτικά, τα αποτελέσματα της ελληνικής αποστολής ανά κατηγορία και άθλημα:

F35

60μ.: 1. Λάμπρογλου Αγγελική 8.83. 2. Ροκάκη Κατερίνα 8.89

200μ.: 1.Ροκάκη Κατερίνα 30.43. 4. Ριζοπούλου Χρυσάνθη 32.42

400μ.: 2.Ροκάκη Κατερίνα 1:09.10

60μ. εμπ.: 1. Ροκάκη Κατερίνα 12.76

Σφαίρα: 1. Λάμπρογλου Αγγελική 8.15

Μήκος : 1. Ριζοπούλου Χρυσάνθη 4.16

Τριπλούν : 1.Ριζοπούλου Χρυσάνθη 8.95

F40

200μ.: 1. Παναγιωτίδου Μαρία 27.38

3.000μ.: 1. Βενέτη Φωτεινή 12:58.88

F45

200μ.: 3. Νόβακ Μιχαέλα 35.91

800μ.: 1. Μαραγιάννη Χριστίνα 2:54.61

1500μ.: 1. Μαραγιάννη Χριστίνα 5:42.28

3.000μ.: 1. Μαραγιάννη Χριστίνα 12:23.98

F50

800Μ.: 1. Σπιτάλα Οξάνα 4:07.20

1.500μ.: 1. Σπιτάλα Οξάνα 8:02.55

3.000μ.: 1. Σπιτάλα Οξάνα 16:55.06

F55

60μ.: 1. Μουρατίδου Μαρία 8.79

200μ.: 1. Μουρατίδου Μαρία 30.91

60μ. εμπ: 1. Μουρατίδου Μαρία 10.45

F70

Σφαιροβολία: 1. Ρολίδου Μαγδαλινή 10.09

Ακοντισμός : 1. Ρολίδου Μαγδαλινή 21.55

Σφύρα: 1. Ρολίδου Μαγδαλινή 24.82

Δισκοβολία: 1. Ρολίδου Μαγδαλινή 24.38

Μ35

60μ.: 1. Καραματσούκης Παντελής 7.60. 3. Μόσχης Μόσχος 7.98

200μ.: 1. Καραματσούκης Παντελής 25.06. 2. Μόσχης Μόσχος 26.11. 6. Ρωμνάκης Αθανάσιος 30.78

400μ.: 2. Μόσχης Μόσχος 1:03.19

800μ.: 2. Αναστασάκης Παντελής 2:36.00

1500μ.: 3. Αναστασάκης Παντελής 4:57.69

3000μ.: 4. Αναστασάκης Παντελής 10:33.03

4Χ200: 1.Ελλάδα 1:51.48

Σφαίρα: 2. Βασιλειάδης Ηλίας 10.88μ.

Ακόντιο: 1.Βασιλειάδης Ηλίας 38.27μ.

Μήκος: 2. Μόσχης Μόσχος 4.85

Μ40

3000μ. βάδην: 1.Λύτρας Μαρίνος 14:45,93

Μ45

60μ.: 9. Κανελόπουλος Βασίλειος 8.51

200μ.: 6. Κανελόπουλος Βασίλειος 27.77. 7. Παπαδόπουλος Χρήστος 28.38

400μ.: 2.Κανελόπουλος Βασίλειος 1:01.42

Μ50

60μ.: 3. Χατζηιωακειμιδης Χαράλαμπος 8.07

200μ.: 4. Χατζηιωακειμιδης Χαράλαμπος 26.84

3000μ. βάδην: 1.Κολιαδήμας Γεώργιος 24:27.37

Σφαίρα: 2.Φαναρτζής Ιμπραήμ 12.89μ.

Ακόντιο: 3.Φαναρτζής Ιμπραήμ 44.75μ. 6. Κολιαδήμας Γεώργιος 17.12μ.

Δισκοβολία: 2. Φαναρτζής Ιμπραήμ 32.55μ.

Μ55

60μ.: 3. Μιχαλόπουλος Ευάγγελος 8.80

200μ.: 5. Μιχαλόπουλος Ευάγγελος 30.02

60μ. εμπ.: 2. Κτισόπουλος Χρήστος 9.96

Μ60

200μ.: 3. Σκορδίλης Σπυρίδων 28.89

400μ.: 1.Σκορδίλης Σπυρίδων 1:03.96

Μ65

60μ.: 4. Συμεωνίδης Ευστράτιος 9.13. 5. Σπιτάλας Νικόλαος 10.84

200μ.: 2. Κομματάς Κωνσταντίνος 30.98. 3. Συμεωνίδης Ευστράτιος 31.94. 4. Σπιτάλας Νικόλαος 39.57.

400μ.: 1. Κομματάς Κωνσταντίνος 1:07.66. 3. Συμεωνίδης Ευστράτιος 1:16.84

4Χ200: 2. Ελλάδα 2:17.71

Μήκος: 3. Σπιτάλας Νικόλαος 2.41

Μ70

60μ.: 1. Χρυσοχόος Παντελής 9.18

400μ.: 1. Χρυσοχόος Παντελής 1:10.96

Μήκος: 1. Χρυσοχόος Παντελής 4.37

Τριπλούν: 1.Χρυσοχόος Παντελής 9.61

Μ75

60μ.: 1.Ομοιρίδης Δημήτριος 9.59

200μ.: 1.Ομοιρίδης Δημήτριος 33.81

400μ.: 1.Ομοιριδης Δημήτρης 1:23.85

800μ.: 3.Παπαδάτος Κωνσταντίνος 3:45.74

1500μ.: 2. Παπαδάτος Κωνσταντίνος 7:25.78

3000μ.: 2.Παπαδάτος Κωνσταντίνος 16:04.13

3000μ. βάδην: 1.Κυρδήμος Ιωάννης 20:06.61

Μήκος: 1.Ομοιρίδης Δημήτριος 3.94μ.

Μ90

60μ.: 1.Χατζηεμμανουήλ Κωνσταντίνος 13.18

200μ.: 1. Χατζηεμμανουήλ Κωνσταντίνος 55.88

400μ.: 1. Χατζηεμμανουήλ Κωνσταντίνος 2:10.92

800μ.: 1.Χατζηεανουήλ Κωνσταντίνος 5:13.89

Μήκος: 1. Χατζηεμμανουήλ Κωνσταντίνος 1.91μ.

ΣΧΟΛΙΑΣΤΕ ΑΝΩΝΥΜΑ Ή ΕΠΩΝΥΜΑ