Πανελληνιονίκης η Μαρία Μαγκούλια στο 36ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα κλειστού στίβου στη σφαιροβολία με 15.83 μ

0
752

Το κορυφαίο γεγονός της σεζόν, το 36ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα κλειστού στίβου αυτό το Σαββατοκύριακο (26-27/2) στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας με την συμμετοχή σπουδαίων και κορυφαίων Ελλήνων αθλητών και αθλητριών. Ο έντονος συναγωνισμός για τη νίκη και την στέψη του πανελληνιονίκη κλειστού στίβου οδήγησε  σε επιδόσεις υψηλού επιπέδου.

Σήμερα Κυριακή 27 Φεβρουαρίου 2022 το απόγευμα, 2η ημέρα των αγώνων η μεγάλη Καλυμνιά αθλήτρια της Ένωσης ΚΑΖΩΝΗΣ-ΚΑΛΥΜΝΟΣ 2000 Μαρία Μαγκούλια με βολή 15,83 που αποτελεί νέο ατομικό ρεκόρ κατέλαβε την 1η θέση και το χρυσό μετάλλιο και είναι η φετινή Πανελληνιονίκης στον κλειστό στίβο

Η Μαρία Μαγκούλια για δεύτερη φορά στη σεζόν βελτιώνει το ατομικό της ρεκόρ και επιβεβαιώνει την καλή αγωνιστική της κατάσταση.

Η αθλήτρια του Γιάννη Μπαρλή αναδείχθηκε για πρώτη φορά πρωταθλήτρια στον κλειστό στίβο με βολή στα 15,83 μ., που βελτιώνει το 15,74 μ. που σημείωσε στην ημερίδα στις 13 του μηνός. Η νεαρή ξεκίνησε τον αγώνα της με το 15,83 μ. και συνέχισε με 15,36 μ., 14,18 μ., 14,72 μ., 14,89 μ. και ήταν άκυρη στην τελευταία της βολή.
Η Αναστασία Ντραγκομίροβα (ΑΣ Κένταυρος) κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο με 14,42 μ. και τρίτη ήταν η Σοφία Καϊσίδου (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας).

πηγή:kalymnos-news.gr/