Α.Ε. Δικαίου – Φοίβος 54-38 (2η αγων. παμπαίδων 2016/2017)

1
109

Με νίκη συνέχισε στο πρωτάθλημα η ομάδα μας, νικώντας τον Φοίβο 54-38.

Στο ανοιχτό γήπεδο Πυλίου μπροστά σε αρκετό κόσμο, ξεκινήσαμε αρκετά δυνατά το παιχνίδι και με καλές άμυνες, πήραμε εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό. Προηγηθήκαμε 16-6 στο δεκάλεπτο και 31-16 στο ημίχρονο.

Στο 2ο ημίχρονο Χατζηγιακουμής και Κοντός «φορτώθηκαν» με φάουλ, με τον Δημήτρη Τζομάκα να κάνει συνεχείς αλλαγές και να χάνουμε για λίγο τον ρυθμό μας.
Μάλιστα, οι αντίπαλοι κατάφεραν να μειώσουν 39-31, αλλά σε εκείνο το σημείο ανέλαβε δράση ο Νίκος Βασιλείου : πέτυχε 15 συνεχόμενους πόντους και οδήγησε τους συμπαίκτες του στην 2η φετινή νίκη.

ΔΕΙΤΕ ΤΗΝ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΤΩΝ ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ

Δεκάλεπτα: 16-6, 31-16, 45-33, 54-38

Α.Ε. Δικαίου( Τζομάκας): Παρασλαρίδης 2, Εψιμάρης, Βησσαρίτης, Κοντός 6, Διακαναστάσης, Χατζηγιακουμής 5, Βουδούρης, Βασιλείου 32, Μαρίνος Ν. 9, Ατσάς, Βραχνάς, Κοσσάρης

e5d6b2287375a08cd0c4ee7d5ab1a8fc_l

Ε.Α.ΚΑ. – Α.Ε. Δικαίου 44-58 (2η αγων. παγκορασίδων 2016/2017)

Tο 2/2 έκανε η ομάδα μας, νικώντας στην Κάλμυνο την Ε.Α.ΚΑ με 58-44.

Τα κορίτσια του Δημήτρη Τζομάκα πήραν από την αρχή «κεφάλι» στο σκορ και δεν είχαν πρόβλημα να πάρουν το 2ο φετινό ροζ φύλλο αγώνα.

Πρώτη σκόρερ για την ομάδα μας η Φιλοθέη Φραζή που πέτυχε 22 πόντους.

Υ.Γ. Τρομερά παράπονα από την διαιτησία του κ.Μάγκου είχε ο προπονητής μας Δημήτρης Τζομάκας , τα οποία εξέφρασε στον διαιτητή. Τα παράπονα είχαν να κάνουν με τον μη καταλογισμό πάρα πολλών εμφανέστατων φάουλ στις αθλήτριές μας, Ηταν -ίσως- η πρώτη φορά που ο  Δημήτρης Τζομάκας είχε τέτοια αντίδραση, ιδιαιτέρως ύστερα από μια εύκολη νίκη.

ΔΕΙΤΕ ΤΗΝ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΤΩΝ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

Δεκάλεπτα: 5-8, 17-21, 34-42, 44-58

Α.Ε. Δικαίου( Τζομάκας):  Δρόσου 9, Μπότσι, Ήλιου 7, Τσαούση 9, Φραζή 22(1), Παναγιωτοπούλου, Χατζηδαυίδ, Καλαμπόκη 8, Παπασεβαστού, Ρούφα

Α.Ε. Δικαίου – Ε.Α.ΚΑ 63-38 (2η αγων. εφηβικού 2016/2017)

Πρώτη φετινή νίκη για τους εφήβους μας που νίκησαν την Ε.Α.ΚΑ με 63-38.

Τα παιδιά του Δημήτρη Τζομάκα από την αρχή του αγώνα πήραν «κεφάλι» στο σκορ και δεν απειλήθηκαν ποτέ από την ομάδα της Καλύμνου.

Κορυφαίος για την ομάδα μας ήταν ο Μιχάλης Χατζηφιλίππου , ο οποίος μπορεί να πέτυχε μόλις 6 ποντους, αλλά έκανε «μάγκες» τους συμπαίκτες του με τις εκπληκτικές πάσες του!!!! Αξιος συμπαραστάτης του και 1ος σημερινός σκορερ, ήταν ο Πέτρος Καραθωμάς που πέτυχε 25 πόντους.