Ηρακλής 2000-Α.Ε.Δικαίου 61-64 (3η αγων. ανδρών 2017/2018)

0
504

Nίκη στο ντέρμπι της 3ης αγωνιστικής για την ομάδας μας, επί του Ηρακλή 2000 με σκορ 64-61.

Ο Δημήτρης Τζομάκας  είχε να αντιμετωπίσει πολλά προβλήματα τις προηγούμενες 2 βδομάδες : με τον Ζαφείρη Δρόσο να τραυματία, με τον Γιώργο Χατζηγιακουμή  να χάνει πάρα πολλές προπονήσεις λόγω της προετοιμασίας του γάμου του (το περασμένο Σάββατο), αλλά και με πολλούς παίχτες (που εργάζονται στον τουριστικό τομέα) να εντάσσονται στην προετοιμασία μόλις στα τέλη Οκτώβρη…..

Παρ’όλα αυτά….αποτύχαμε ξανά να χάσουμε, με την τελευταία μας ήττα στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος να εντοπίζεται στον…μακρινό Απρίλη του 2015 (Ιπποκράτης – Α.Ε. Δικαίου 79-62 (τελικός Final-4 ανδρικού 2014/2015)

Στα αγωνιστικά, η ομάδα μας ήταν πίσω στο σκορ σε όλο το 1ο ημίχρονο : στο -5 στο 1ο δεκάλεπτο (18-13), ισοφαρίσαμε 24-24 με τρίποντο του Παρβαντώνη , αλλά στο -7(38-31) στο ημίχρονο. Ο Μιχάλης Χατζηφιλίππου οργάνωνε άριστα την επίθεσή μας και αντικατέστησε επάξια τον -τραυματία- Ζαφείρη Δρόσο , και ο Νίκος Καλής κυριάρχησε μέσα στις ρακέτες, «καλύπτοντας» τον -ανέτοιμο- Γιώργο Χατζηγιακουμή .

Στο β’ μέρος ισορροπήσαμε το παιχνίδι και περάσαμε μπροστά στο σκορ 41-45. Το 4ο δεκάλεπτο θα μπορούσε να ονομαστεί και «Παντελής Τριτσάρης» (double-double με 23 πόντους και 18ριμπάουντ), οποίος πέτυχε τους 16 από τους 21 πόντους μας σε αυτό το σημείο !!! Με δικό του τρίποντο και άλλο ένα του Παύλου Τσιλιγκίρη, προηγηθήκαμε 61-55, 1’22» πριν την λήξη του παιχνιδιού. Οι αντίπαλοι μείωσαν στους 3, αλλά στο τέλος ο Παντελής , με 3/4 βολές διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Επόμενη αγωνιστική με τον Αίολο Κεφάλου.