Στέγη Γραμμάτων & Τεχνών Δωδ/σου: 29ο Πολιτιστικό Συμπόσιο Δωδ/σου Κως 30 Ιουνίου-3 Ιουλίου 2022 (Αναλυτικό πρόγραμμα)

0
68

ΣΤΕΓΗ ΓΡΑΜΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΤΕΧΝΩΝ ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ

KΒ΄ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟ ΣΥΜΠΟΣΙΟ ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ

Κως  30 Ιουνίου – 3  Ιουλίου  2022

 

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΡΓΑΣΙΩΝ

 

Πέμπτη 30 Ιουνίου 2022

ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΗ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ

(Αίθουσα Μελάθρου Διεθνούς Ιπποκρατείου Ιδρύματος)

 

Πρόεδρος:

Χρυσούλα Ζουμπά, Γ. Γραμματέας Σ.Γ.Τ.Δ.

 

18.00 – 18.30     Υποδοχή Συνέδρων

18.30 – 19.30     Έναρξη – Χαιρετισμοί

19.30 – 19.45     Παναγιώτης Νούτσος, Ομ. καθηγητής Κοινωνικής και Πολιτικής Φιλοσοφίας Παν/μίου Ιωαννίνων

«Διανοουμενοι» και «τοπικότητα». Το παράδειγμα της Κω.

19.45 – 20.00     Μηνάς Αλεξιάδης, καθηγητής Λαογραφίας  Παν/μίου Αθηνών

                          – Περσεφόνη Κουτσουράδη και λαογραφική Κως

20.00 – 20.15      Ανδρέας Χατζημιχαήλ, μαθηματικός

                          Παρουσίαση του Πνευματικού Ομίλου Κώων «Ο Φιλητάς».

20.15 – 20.30     Gordana Blagojević, Δρ. Εθνολογίας και Ανθρωπολογίας και Δρ Μουσικολογίας – Ερευνήτρια στο Εθνογραφικό Ινστιτούτο της Σερβικής Ακαδημίας Επιστημών και Τεχνών.

Κως, μια φιλόξενη αγκαλιά 28 χρόνια μετά! Πώς το νησί του Ιπποκράτη γιατρεύει τις πληγές του πολέμου

20.30 –  20.45     Δημοσθένης Τριανταφύλλουεκπαιδευτικός

                        – Δωδεκανήσιοι εκπαιδευτικοί στην Αμερική

20.45 –  21.00      Αριστείδης Καβαρλίγκος, Συνταγματάρχης Στρατού Ξηράς

– Εξέταση του  Γεωπολιτικού Πυλώνος Ισχύος του Πολιτισμού στο Γεωγραφικό Σύμπλοκο του Βορείου Συμπλέγματος Δωδεκανήσου.

21.00  –  21.15     Ναθαναήλ, Μητροπολίτης Κώου και Νισύρου

                        – Όσιος Αρσένιος Σκηνούριος: Μια μεγάλη μορφή της Κω

 

 

Παρασκευή 1 Ιουλίου 2022

ΠΡΩΙΝΗ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ

(Αίθουσα Μελάθρου Διεθνούς Ιπποκρατείου Ιδρύματος)

 

Πρόεδρος:

Παναγιώτης Νούτσος, Ομ. καθηγητής Κοινωνικής και Πολιτικής Φιλοσοφίας Παν/μίου Ιωαννίνων

 

09.30 – 09.45     Μαρία Φρατζή, ψυχολόγος

Ιπποκράτης και διαδίκτυο: η θεραπευτική σχέση την εποχή των video κλήσεων 

09.45 – 10.00     Δημήτριος Παπαστεριάδης, φιλόλογος

– Πώς παρουσιάζεται ο Ιπποκράτης ο Κώος μέσα στις κωμωδίες του Αριστοφάνη

10.00 – 10.15     Θεοδόσιος Διακογιάννης, συγγραφέας

                          – Απομυθοποίηση του Ιπποκράτη και ανάδειξη του έργου του

10.15 – 10.30     Μαρία Χατζηγιακουμή – Νούτσου, Φιλόλογος, Δρ Φιλολογίας

–  Η Κως στην ποίηση της αρχαίας γραμματείας

10.30 – 10.45     Νικόλαος Μανούσης, ψυχίατρος, νευρολόγος

                          Το λιμάνι της Κω από την αρχαιότητα μέχρι σήμερα

10.45 – 11.00     Βασίλειος Χατζηβασιλείου,  Ιστορικός συγγραφέας –

Δικηγόρος

– Οι επιδημίες που έπληξαν την Κω από τον 14ο έως και τα τέλη του 19ου αιώνα

11.00 – 11.15     Αναστάσιος Κουντούρης,  Φιλόλογος, Δρ Ιστορίας της Εκπαίδευσης

Συνεισηγητές: Καλλιόπη Κουντούρη, Φιλόλογος Δρ. Ιστορίας της Τέχνης, Βασιλική Ίβρου, Δρ Αρχαιολογίας

Βαρβάρα Κονδύλη, Εκπαιδευτικός και Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

Διάφορες μορφές γκράφιτι σε διατηρητέα τοπόσημα. Η περίπτωση του περιβάλλοντα τοίχου του Σταδίου του Διαγόρα.

11.15 – 11.30     ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ

 

 

 

Πρόεδρος:

Βασίλης Χατζηβασιλείου, ιστορικός συγγραφέας, δικηγόρος

 

11.30 – 11.45     Κώστας Μηνέττος, συνταξιούχος εκπαιδευτικός

– Το Εκκλησιαστικό Δικαστήριο Καλύμνου την περίοδο της Τουρκοκρατίας (μέσα 18ου αιώνα και μετέπειτα).

11.45 – 12.00   Ειρήνη Τόλιου, Προϊσταμένη του Τμήματος ΓΑΚ Ρόδου

Συνεισηγήτρια: Ηρακλείδου Σοφία, Ιστορικός, Ερευνήτρια, Υποψήφια Διδάκτωρ Ιστορίας Παν/μίου Κρήτης

– Μία σύγχρονη ιστορική έρευνα στους Κώδικες 8 του Αρχείου της Δημογεροντίας Σύμης των Γ.Α.Κ. Ρόδου. Η ένταξή τους στην ευρύτερη ιστορική έρευνα για τα διακόσια χρόνια από την έκρηξη της ελληνικής επανάστασης.

12.00 – 12.15     Κωνσταντίνος Ασλανίδης, συντ. δάσκαλος, τ. προϊστάμενος ΓΑΚ – Τοπικού Αρχείου Λέρου

– Τρία Έγγραφα – Επιστολές των προκρίτων της Λέρου τον πρώτο χρόνο της Επανάστασης του 1821

12.15 – 12.30     Ειρήνη Γαλανού – Μπουφίδη, συνταξιούχος ΜΜΕ

 Σακελλάριος Γ. Σακελλαρίου. «Φιλική Εταιρεία», 1909  Οδησσός 

12.30 – 12.45     Μιχαήλ Σακελλαρίου, Ομότιμος καθηγητής Εθνικού Μετσοβείου Πολυτεχνείου

– Μιχαήλ Γ. Σακελλαρίου: Ένας μαχητικός δημοσιογράφος σε μία ταραγμένη περίοδο (1846-1919)

12.45 – 13.00     Παναγιώτης Γιαμαίος, συντ. εκπαιδευτικός, Πρόεδρος Αναγνωστηρίου  Καλύμνου «Αι Μούσαι»

– Καλύμνιοι εκπαιδευτικοί που υπηρέτησαν σε σχολεία της  Δωδεκανήσου και της Μικράς Ασίας από τα τέλη του 19ου αιώνα μέχρι την Ενσωμάτωση της Δωδεκανήσου στον εθνικό κορμό (1948).

13.00 – 13.15     Ιωάννης  Χειλάς, συνταξιούχος δάσκαλος

– Αρχέγονα ναυτικά σύμβολα –  σήματα και πολιτισμικές δοξασίες στο σφουγγαράδικο ναυτόκοσμο.

13.15 – 13.30     Χατζηδάκης Κυριάκος, τ. Λυκειάρχης,  Υπεύθυνος  της  «Τοπικής  Αρχειακής  Συλλογής  Δήμου Καλυμνίων».

-Μικρασία, 1922. Κτηματικές περιουσίες Καλυμνίων που χάθηκαν.

 

 

 

 

ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΗ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ

(Αίθουσα Μελάθρου Διεθνούς Ιπποκρατείου Ιδρύματος)

 

Πρόεδρος

Μαρία Χατζηγιακουμή – Νούτσου, Φιλόλογος, Δρ Φιλολογίας

 

18.30 –  18.45     Αγρέλλη Ξανθίππη, δημοσιογράφος

–  Η παραδοσιακή  διατροφή των κατοίκων της υπαίθρου και των νησιών μας και ο τρόπος ζωής στα  χωριά μας

18.45 – 19.00     Στυλιανός Χριστοφυλάκης, Αρχιτέκτων – εικαστικός

–  Η αρχιτεκτονική της Ιταλοκρατίας στην Κω και τη Λέρο 1912-1945.

19.00 – 19.15      Ελένη Παπαβασιλείου, αρχαιολόγος

–  Μνείες και μνήμες ενός ευζώνου από την εκστρατεία στη Μικρά Ασίας το 1922.

19.15 –  19.30    Κωνσταντίνος Κογιόπουλος, ψυχίατρος – συγγραφέας

–  Η επίσκεψη του βασιλικού ζεύγους της Ιταλίας στην Κω τον Μάιο 1929.

19.30 – 19.45      Τίτσα Πιπίνου, συγγραφέας

                          Ο ηρωισμός των γυναικών της Δωδεκανήσου

19.45 – 20.00     Χριστίνα Βαμβούρη, Φιλόλογος – Ιστορικός, Διευθύντρια Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δράμας

–  Σχόλια του ελληνικού Τύπου για την ιταλική κατοχή στα Δωδεκάνησα (1912 – 1948)

20.00 – 20.15     Μαρινάκη Κατερίνα, δημοσιογράφος – λαογράφος

Εορταστικά παραδοσιακά εδέσματα της Δωδεκανήσου

 20.15 – 20.30   ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ

 

 

Πρόεδρος:

Κωνσταντίνος  Κογιόπουλος, ψυχίατρος – συγγραφέας

 

20.30 – 20.45     Κώστας Ιωάννου, εκπαιδευτικός

– Σύγκριση σχολικών κανονισμών των ετών 1936-1940 Ελλάδας και Δωδεκανήσου

20.45 – 21.00     Γιάννης Πατέλλης, συγγραφέας

– Οι πλωτές γέφυρες Καλύμνου – Κω, την πρώτη μεταπολεμική περίοδο του Β΄ Παγκόσμιου Πολέμου. 

21.00 – 21.15     Λουΐζα Χριστοδουλίδου, αναπληρώτρια καθηγήτρια Πανεπιστημίου Αιγαίου.

–  Γύρω από την ίδρυση του Αναγνωστηρίου «η Αίγλη» στη Σύμη. Ένα ποίημα και μια επιστολή της Σαπφούς Λεοντιάδος.

21.15 – 21.30     Μάνος Αναστασιάδης, Ζωγράφος – εκπαιδευτικός

– Εικαστικοί διάλογοι: Ο Μάνος Αναστασιάδης συζητά με το Φώτη Βαρέλη  στις Αίθουσες του Γαλλικού Καταλύματος για τη ζωγραφική και την τέχνη ως ανθρώπινη έκφραση, με την ευκαιρία της έκθεσής του με τίτλο «Ανθρωπογραφίες – Κοσμομετρίες», τον Ιούνιο του 1997.

21.30 – 21.45     Μαρία Τουλαντά – Παρισίδου, Φιλόλογος – αρχαιολόγος – συγγραφέας

– Ποιήματα, στιχουργήματα «Γυναικών Έργα» έκδοσης ΕΓΕ Κω (2010) και το παράδειγμα της Εύης Μελά Αλεξιάδη. Παράλληλη θεματολογία.

21.45 – 22.00     Αναστασία Ζέζου,  Νηπιαγωγός Δρ. Παιδικής Λογοτεχνίας

– Ο ρόλος  των πολιτιστικών συλλόγων στη διατήρηση και διασφάλιση της τοπικής πολιτιστικής ταυτότητας: Το παράδειγμα του αναπτυξιακού και πολιτιστικού συλλόγου Κρεμαστής Ρόδου «Η ΠΡΟΟΔΟΣ».

22.00 – 22.15     Νικόλαος Τιάκας, Φιλόλογος – Λαογράφος

– Λαϊκό χιούμορ: Η δόμηση του χιουμοριστικού στοιχείου στις κωμικές παραστάσεις του Συλλόγου Γυναικών Ιαλυσού Ρόδου (1998-2017)

 

 

 

 

Σάββατο 2 Ιουλίου 2022

ΠΡΩΙΝΗ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ

(Αίθουσα Μελάθρου Διεθνούς Ιπποκρατείου Ιδρύματος)

 

Πρόεδρος:  Μαρία Τουλαντά – Παρισίδου, φιλόλογος – αρχαιολόγος – συγγραφέας

 

09.30 – 09.45     Matilde Bertoncelli,  μεταπτυχιακή φοιτήτρια

A study of the honorary monuments of the island of Kos

09.45 – 10.00     Ειρήνη Πουπάκη, Αρχαιολόγος στην Εφορεία Παλαιοντολογίας – Σπηλαιολογίας

        – Νεότερα στοιχεία για αρχαία λατομεία των Δωδεκανήσων.

10.00 – 10.15     Απόστολος Θάνος, αρχαιολόγος

– Η διάδοση των αγγείων «Κέρτς». Το παράδειγμα του εργαστηρίου του Ζωγράφου του Μαρσύα.

10.15 – 10.30     Ελένη Μιχαηλίδου, αρχαιολόγος

Συνεισηγητές: Μενιδιάτη Γεωργία, αρχαιολόγος,, Παπάμαλης Δημήτρης, αρχαιολόγος, Δρομπόνης Αντώνης, αρχαιολόγος, Ψαρολογάκη Αναστασία, αρχαιολόγος

– Κέφαλος – Μαστιχάρι – Αντιμάχεια: Ευρήματα σωστικών ανασκαφών στα πλαίσια του αποχετευτικού έργου της ΔΕΥΑΚ. Μια πρώτη προσέγγιση.

10.30 – 10.45     Μαρία Μιχαλάκη – Κόλλια, αρχαιολόγος

– Αρχαιολογικό Πάρκο «τάφων Αγίου Ιωάννη» μέσα σε ένα σύνολο αρχαιολογικών πάρκων στην πόλη της Ρόδου και η ενοποίηση τους

10.45 –  11.00     Ελένη Τσακανίκα, αρχαιολόγος

– Νέα επιγραφική μαρτυρία για το ροδιακό ναυτικό κατά τη ρωμαϊκή εποχή.

11.00 – 11.15     Καλλιόπη Μπαϊράμη, Δρ αρχαιολόγος

Συνεισηγήτρια: Αγγελική Κατσιώτη, Δρ αρχαιολόγος

– Αρχαιολογικά ταξίδια στα μικρονήσια της Λέρου και της Νισύρου: Θέσεις, οικισμοί και οχυρώσεις των ιστορικών χρόνων

11.15 – 11.30     ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ

 

 

Πρόεδρος:

Κώστας Ιωάννου, εκπαιδευτικός

 

11.30 – 11.45     Νίκος Χριστοδουλίδης, αρχαιολόγος

– Αρχαιολογική τεκμηρίωση – οδοιπορικό στα νησιά της Πάτμου και των Λειψών, από τα προϊστορικά χρόνια μέχρι την ύστερη αρχαιότητα.

11.45 – 12.00     Τούλα Μαρκέτου, αρχαιολόγος

Συνεισηγητές: MCNamee Calla, αρχαιολόγος γαιωαρχαιολόγος,  Vitale Salvatore, αρχαιολόγος, Μιχαηλίδου Μαρία, αρχαιολόγος

– Συμπληρώνοντας τον αρχαιολογικό χάρτη του Laurenzi. Αποτελέσματα της συστηματικής επιφανειακής έρευνας στο BA τμήμα του νησιού της Κω. 

12.00 – 12.15     Αναστασία Ψαρολογάκη, αρχαιολόγος

Συνεισηγητές: Νίκος Χριστοδουλίδης, αρχαιολόγος,

Σταματία Μαρκέτου, αρχαιολόγος

– Αρχαιολογική τεκμηρίωση – οδοιπορικό στα νησιά Σύρνα, Πλακίδα Μεσονήσι και Κουνούποι πέριξ της ν. Αστυπάλαιας

12.15 – 12.30     Μιχαήλ Κουτελλάς, αρχαιολόγος

– Ο σταυρός ως φυλακτήριο και μέσον αποτροπής του κακού στην Κάλυμνο της Ύστερης Αρχαιότητας

12.30 – 12.45     Κωνσταντία  Κεφαλά, αρχαιολόγος

Το μεταθανάτιο ταξίδι της ψυχής. Οράματα μοναχών στον ζωγραφικό διάκοσμο της Τράπεζας της μονής Πάτμου.

12.45 – 13.00      Γιώργος  Ντέλλας, Αρχιτέκτων του ΥΠΟΑ

                          – Οι σταυροθολιακές εκκλησίες της Κω

13.00 – 13.15     Χριστόδουλος Χατζηχριστοδούλου, Δρ Αρχαιολογίας

– Εικόνα του Αρχαγγέλου Μιχαήλ Θαρρενού στο Οικουμενικό Πατριαρχείο Κωνσταντινουπόλεως

 

 

 

ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΗ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ

(Αίθουσα Μελάθρου Διεθνούς Ιπποκρατείου Ιδρύματος)

 

Πρόεδρος

Ιουλία Παπαευτυχίου, αρχιτέκτων μηχανικός – εκπαιδευτικός

 

17.30 – 17.45     Νικόλαος Μαστροχρήστος, Δρ Αρχαιολόγος

Συνεισηγητής: Δημήτριος  Λιάκος, Δρ Αρχαιολόγος

                          – Άγνωστος σταυρός λιτανείας από τις Καλυθιές Ρόδου

17.45 – 18.00     Παναγιώτα Ψαρρή, αρχαιολόγος στην Εφορεία Αρχαιοτήτων Δωδ/σου

– Οι τοιχογραφίες του Felice Vellan στο Παλάτι του Μεγάλου Μαγίστρου στη Ρόδο

18.00 – 18.15     Κατερίνα Μανούσου – Ντέλλα, αρχιτέκτων

Ο μηχανικός Basilio della Scuola και οι προμαχώνες του μεγάλου μαγίστρου Carretto στη Ρόδο και την Κω.

18.15 – 18.30     Φώτης Σιδηρόπουλος, συντηρητής αρχαιοτήτων και έργων τέχνης

– Από την Ιταλία στη Ρόδο. Το ταξίδι ενός ζεύγους μεσαιωνικών εκκλησιαστικών επίπλων.

18.30 – 18.45     Ιωάννης Βολανάκης, Έφορος Αρχαιοτήτων Ε.Τ.

– Η Ιερά Μονή του Μεγάλου Σωτήρη Σύμης Δωδεκανήσου. Αρχιτεκτονική – τοιχογραφίες

18.45 – 19.00   ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ

 

 

 

Πρόεδρος:

Δημήτριος Παπαστεριάδης, φιλόλογος

 

19.00 – 19.15     Μιχαήλ Ασφενταγάκης, Δρ Χριστιανικής και Βυζαντινής Αρχαιολογίας

– Πρωτότυπα θέματα και σπάνια εικονογραφικά στοιχεία σε εντοίχιες παραστάσεις βυζαντινών ναών της Σύμης

19.15 – 19.30     Χαριστούλα Γιακουμάκη,  αρχαιολόγος

– Επιγραφικές μαρτυρίες σε λειτουργικούς δίσκους από το εκκλησιαστικό Μουσείο Παναγίας Τσαμπίκας για την παρουσία τεχνιτών από τον Αρχάγγελο στη Μικρά Ασία.

19.30 – 19.45     Ιουλία Παπαευτυχίου, αρχιτέκτων μηχανικός – εκπαιδευτικός

– Νερόμυλοι και ελαιοτριβεία στο νησί της Κω. Προτάσεις για την προστασία και την ανάδειξή τους.

19.45 – 20.00    Χατζηαντωνίου Μηνάς, εκπαιδευτικός – σκηνοθέτης

                          – Οι ανεμόμυλοι στην Κω (Παρελθόν – παρόν – μέλλον).

20.00 – 20.15     Νεκταρία Δασακλή, Συντηρήτρια Αρχαιοτήτων και Έργων Τέχνης – Μουσειολόγος

– Η συντήρηση και αποκατάσταση των θυρεών και των κεραμικών συνθέσεων που κοσμούν τις όψεις του Επαρχείου Καλύμνου (πρώην ιταλικού διοικητηρίου).

 

 

 

 

 

Κυριακή 3 Ιουλίου 2022

ΠΡΩΙΝΗ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ

(Αίθουσα Μελάθρου Διεθνούς Ιπποκρατείου Ιδρύματος)

 

Πρόεδρος:

Μηνάς Χατζηαντωνίου, εκπαιδευτικός – σκηνοθέτης

 

09.30 – 09.45     Χρυσούλα Ζουμπά, περιβαλλοντολόγος

– Κρίκελος Κεφάλου Κω. Η νότια απόληξη του νησιού.

09.45 – 10.00     Κώστας Σκανδαλίδης, συγγραφέας

– Αντώνης Μάμμης: ένας τυφλός χαρισματικός μαντιναδολόγος και λυράρης από την Κω

10.00 – 10.15     Μιλτιάδης Λογοθέτης, οικονομολόγος

H σπογγαλιευτική δραστηριότητα διαχρονικά στα Δωδεκάνησα

10.15 – 10.30     Νίκος Κωνσταντινίδης, οικονομολόγος – κοινωνιολόγος – συγγραφέας

              – Ανάπτυξη της νήσου Κω

10.30 – 10.45      Πάναγιώτης Βενέρης, Αρχιτέκτων μηχανικός Msc

Νήσος Ρόδος: Οι χαμένες ευκαιρίες στον Χωρικό Σχεδιασμό

10.45 – 11.00     Αριστείδης Μιαούλης, δημοσιογράφος

Ανεξήγητες παρεμβάσεις με θαύματα και αξιοθαύμαστα περιστατικά που αφηγούνται Πάτμιοι. Πειρατές που τιμωρούνται, λειτουργίες σε εκκλησίες με αόρατους ιερουργούς, γεωργοί που βλέπουν αλλόκοτα σημεία

11.00 –  11.15     ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ

 

 

 

 

Πρόεδρος

Κώστας Σκανδαλίδης, συγγραφέας

 

11.15 – 11.30   Ευαγγελία Παναή, Φιλόλογος – Επιχειρηματίας

– Προβιομηχανική καλλιέργεια και εξαγωγή ντομάτας και προβιομηχανική παραγωγή τοματοπολτού στα νησιά μας. Το παράδειγμα της Βιλλανόβας. 

11.30 – 11.45   Φωτεινή Ζερβάκη, αρχαιολόγος

–  Νέα στοιχεία για τα νεκροταφεία της Λίνδου και την εξέλιξη της πόλης από την ίδρυσή της έως τους ελληνιστικούς χρόνους.

11.45 – 12.00     Αναστάσιος Ι. Κυριακίδης, Λαογράφος – ερευνητής

– Αρκιοί και Λέβιθα: Δύο ακριτικά νησιά της Δωδεκανήσου. 1η Λαογραφική θεώρηση.

12.00 – 12.15     Ευμορφία Διακογεωργίου, εκπαιδευτικός

– Το σακκοφούστανο, εορταστικό ένδυμα των κορών της Ολύμπου Καρπάθου από τις αρχές του 20ου αιώνα μέχρι σήμερα.

12.15 –  12.30   Φανή Σέρογλου, αρχαιολόγος.

– Η Κως της ύστερης αρχαιότητας μέσα από τα ευρήματα των πρόσφατων σωστικών ανασκαφών της Εφορείας Αρχαιοτήτων Δωδεκανήσου.

12.30 – 12.45      Σκαλτσά Στυλιανή, Ερευνήτρια στο Πανεπιστήμιο της Κοπεγχάγης

Παναθηναϊκοί αμφορείς από ένα δημόσιο οικοδόμημα στην πόλη της Ρόδου

12.45 – 13.00     Σωτήριος Πατατούκος, Προϊστάμενος Τμήματος Συντήρησης Αρχαιοτήτων και Έργων Τέχνης Εφορείας Αρχαιοτήτων Δωδεκανήσου.

– Συντήρηση και αποκατάσταση του διακόσμου του κωδωνοστασίου της Ιεράς Μονής Αρχαγγέλου Μιχαήλ του Πανορμίτη Σύμης

13.00 – 13.15     Μανόλης Μακρής, συγγραφέας

Τα παραδοσιακά τραγούδια της Κω

 

ΣΗΜΕΙΩΣΗ:

Πιθανές απουσίες ή κωλύματα εισηγητών ενδέχεται να επιφέρουν αλλαγές στο Πρόγραμμα του Συμποσίου μέχρι την έναρξη αλλά και κατά τη διάρκεια των εργασιών του.

ΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΗ

ΣΧΟΛΙΑΣΤΕ ΑΝΩΝΥΜΑ Ή ΕΠΩΝΥΜΑ

Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί το Akismet για να μειώσει τα ανεπιθύμητα σχόλια. Μάθετε πώς υφίστανται επεξεργασία τα δεδομένα των σχολίων σας.