«Ξάσφαιρη» ΑΕ ΚΩΣ στη «Γιορτή» της επιστροφής στο παλαιό στάδιο «Ανταγόρας» (ΦΩΤΟ + ΒΙΝΤΕΟ)

1741

ΔΕΙΤΕ ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ

Ρεπ. Στέργος Χατζηστέργος

ΞΑΣΦΑΙΡΗ ΑΕ ΚΩΣ ΣΤΗ «ΓΙΟΡΤΗ» ΤΗΣ ΕΠΙΣΤΡΟΦΉΣ ΣΤΟ ΠΑΛΑΙΟ ΓΗΠΕΔΟ » ΑΝΤΑΓΟΡΑΣ »

Πριν την έναρξη του αγώνα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στην μνήμη του Γιώργου Χατζηζαχαρία πρώην Διαιτητή και Προέδρου του Συλλόγου Πολυτέκνων Κω.

Με τον καλύτερο τρόπο εγκαινίασε τον ανακαινισμένο Παλιό γήπεδο Ανταγόρας η Α.Ε Κως που επικράτησε με 6-0 της Αναγέννησης Έμπωνα, έφτασε τους 11 βαθμούς και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα για την συνέχεια του πρωταθλήματος. Καλύτεροι σε όλη την διάρκεια του ματς οι «βυσσινί» που είχαν σε εξαιρετική μέρα τον Μάριο Φούκη που πέτυχε τρία γκολ ενώ από ένα πέτυχαν οι Σούλι, Φυτάς και Γιώργος Κεφαλιανός.

Η Α.Ε Κως ήταν αυτή που μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και πριν καλά καλά συμπληρωθούν πέντε λεπτά αγώνα πήρε προβάδισμα στο σκορ με το δυνατό σουτ του Φούκη ενώ στο 8ο λεπτό ο Σούλι με σέντρα σουτ ήταν αυτός που διπλασίασε τα γκολ για την Α.Ε Κω στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Ταρακτσόγλου.
Οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή και έλεγξαν τον ρυθμό της αναμέτρησης καταφέρνοντας μάλιστα πριν το ημίχρονο ουσιαστικά να κλειδώσουν τη νίκη με τον Γιώργο Φυτά με όμορφο σουτ να διαμορφώνει το 3-0.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου η Αναγέννηση προσπάθησε να βγάλει αντίδραση όμως δεν έφτασε στην μεγάλη φάση με την Α.Ε Κω να πετυχαίνει και τέταρτο τέρμα με τον Μάριο Φούκη στο 68’. Από εκεί και πέρα το παιχνίδι ήταν ουσιαστικά τυπική διαδικασία με τους “βυσσινί” να σκοράρουν ακόμη δύο φορές.
Στο 83’ ο Γιώργος Κεφαλιανός έκανε το 5-0 για να γράψει το τελικό 6-0 στο 86’ ο Μάριος Φούκης σημειώνοντας μάλιστα και χατ τρικ.

Εξαιρετικό ματς απ’ τον Μάριο Φούκη που πέτυχε τρία γκολ και οδήγησε την ομάδα του στη νίκη με τους “βυσσινί” γενικά να παρουσιάζονται σοβαροί σε όλη την διάρκεια του ματς.

Χωρίς προβλήματα η διαιτησία απ’ τους Φραγκιαδάκη, Τζεβελεκίδη και Πατσιαούρα.