ΑΣ ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ: Ανέβηκε στην κορυφή με περίπατο! Συνέτριψε στο… ρελαντί (79-45) τον Προμηθέα Χαλανδρίου (ΒΙΝΤΕΟ)

1
1159
Ο Ιπποκράτης Κω συνέτριψε στο… ρελαντί (79-45) τον Προμηθέα Χαλανδρίου στο εξ αναβολής παιχνίδι και ανέβηκε στην κορυφή του 2ου ομίλου νότου της Γ’ Εθνικής!

Σε ρυθμούς… προπόνησης ο Ιπποκράτης Κω κέρδισε με 79-45 τον Προμηθέα Χαλανδρίου στο εξ αναβολής παιχνίδι της 9ης αγωνιστικής στον 2ο όμιλο νότου της Γ’ Εθνικής και ανέβηκε στο ρετιρέ του βαθμολογικού πίνακα. Η… χαώδης διαφορά δυναμικότητας έγινε ορατή με το «καλημέρα», με τον Μιχάλη Καπλανίδη μάλιστα να κάνει… rotation, προκειμένου να ξεκουράσει τους βασικούς παίκτες του εν όψει Ο.Φ.Η. (Σάββατο 18:00) και Πόλις Καλλιθέας (Τετάρτη 17:00). Μάλιστα σκόραραν όλοι οι παίκτες της κωακής ομάδας, η οποία έπαιξε καλό μπάσκετ απέναντι στη χειρότερη ίσως ομάδα του ομίλου και μετά το αρχικό 2-3, έκανε το σκορ 11-3 (6’) και 20-7 στο δεκάλεπτο. Με όπλο την καλή άμυνα το σκορ έγινε 27-7 (14’) και 35-12 (18’) για να λήξει το ημίχρονο με 37-15.
Στο β’ ημίχρονο δεν άλλαξε κάτι, με τον Ιπποκράτης να πηγαίνει με… πατημένο γκάζι και να κάνει το 50-17 (25’) και το 55-17 στο 28’. Ο Προμηθέας πέτυχε μόλις ένα δίποντο σε οκτώ λεπτά αγώνα στο γ’ δεκάλεπτο και τελικά η ψαλίδα άνοιξε στο +35 (57-22 στο 30’). Το τελευταίο δεκάλεπτο αποτέλεσε τυπική διαδικασία για τον Ιπποκράτη που έπαιξε και με νεαρούς παίκτες (64-29 στο 35’), με αποτέλεσμα η ψαλίδα να παραμείνει στα ίδια επίπεδα (74-41 στο 37’) και να λήξει το παιχνίδι με 79-45. Όπως είναι εύλογο ο Μιχάλης Καπλανίδης χρησιμοποίησε όλους τους αθλητές του, εκτός από τον τραυματία Γιώργο Σκούφη.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 20-7, 37-15(ημ.), 57-22, 79-45
Διαιτητές: Μακρόπουλος- Γεράνιος
ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ ΚΩ (Καπλανίδης): Μποδούρ 6, Κουκουράβας 17(2), Τρύπας 5(1), Πλευράκης 2, Χρήστου 2, Παπαδημητρίου 4, Ασημακόπουλος 10, Γκοράτσας 3, Χαρίσης 10, Χρύσης 9, Κατσούβας 2, Χατζηγιακουμής 9(2).
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ (Μελέτης): Γεμενής 5(1), Σβαρνάς 3, Μάνδαλος, Γιαννάκης 3(1), Σαμιώτης 13(3), Τσιγγενόπουλος 5(1), Κορομηλιάς 4, Στεφάνου 10(2), Σαρλής 2.

Παρακολουθήστε live μέρος του αγώνα : Ιπποκράτης Κω- Γ.Σ. Προμηθέας Χαλανδρίου